19 grudnia społeczność naszej szkoły pożegnała wieloletniego jej dyrektora, pana Romana Lachetę.

Roman Lacheta (1949-2024) - pedagog, wychowawca i trener, absolwent, następnie wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Babicach, członek Sejmiku Samorządowego Województwa Bielskiego, radny Gminy Oświęcim, społecznik oddany sprawom swojej małej Ojczyzny. Człowiek wielkiego serca i lider, którego działania przez lata kształtowały kolejne pokolenia młodych ludzi.
Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie podjął pracę w Państwowej Szkole Budownictwa w Bytomiu (1972-1982). Karierę zawodową kontynuował w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu (1982-1987), Powiatowym Zespole nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach (1985-1987), Powiatowym Zespole nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu (1986-1987), Powiatowym Zespole nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Oświęcimiu (1987-1989), Zespole Szkół w Zabrzu (1987-1989) oraz Szkole Podstawowej w Porębie Wielkiej, gdzie od 1898 r. pełnił funkcję dyrektora.
Był nauczycielem kultury fizycznej, który z wielką pasją rozwijał potencjał swoich podopiecznych. Inspirował do zdrowego trybu życia, pracy zespołowej i zdrowej rywalizacji. Inicjował przedsięwzięcia o charakterze sportowo-turystycznym. Prowadził sekcję piłki koszykowej. W trosce o wszechstronny rozwój swoich uczniów stosował nowoczesne metody i formy pracy, osiągając liczne sukcesy.
W 1991 r. objął stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Babicach. Wyróżniał się odpowiedzialnością, zaangażowaniem i życiową mądrością. Potrafił słuchać. Miał odwagę podejmować trudne decyzje. Drzwi jego gabinetu były otwarte dla każdego. W życie szkolne wnosił spokój i harmonię. Jego głos pełen dojrzałej refleksji wielokrotnie pomagał odnaleźć właściwą drogę. Powtarzał: “Szkoła to nie tylko budynek - to wspólnota, którą trzeba pielęgnować i rozwijać”. Dbał o jej wyposażenie, troszcząc się, by uczniowie i nauczyciele mieli najlepsze warunki do nauki pracy. Funkcję tę piastował do 2004 roku.
W pamięci swoich wychowanków i współpracowników dyrektor Roman Lacheta pozostanie jako człowiek o wielkim sercu i umyśle, zawsze uśmiechnięty i życzliwy, z poczuciem humoru, potrafiący żartem rozładować napięcie, wnoszący optymizm i nadzieję tam, gdzie ich brakowało. Jego serdeczność i otwartość na potrzeby drugiego człowieka były prawdziwym darem dla tych, którzy mieli zaszczyt spotkać Go na swojej drodze.


